Cumartesi, Ocak 07, 2012

Tarayıcınızda Yan Uygulamaları Denetleyin (Resimli Anlatım)

Yan Uygulamalarınızı DENETLEYİN

Tarayıcınızda firefox kullanıyorsunuz. 

Bazı resimleri videoları açamadığınız mutlaka olmuştur. Devamlı uyarı alıyorsunuz, şunu yükle bunu yükle.Nerde ne yapacağınızıda bilmiyorsunuz. Mutlaka bu konuları yaşamış olmalısınız. Nedenini biliyormusunuzun ? Kesinlikle hayır olarak cevap verdiğinizi biliyorum. Bilgisayarı  kullanmayıda tam bilmiyorsunuz. Nerede ne yapmanız gerektiği konusunda yardım almak istediğinizde arkadaşınız da aynı konuda sıkıntılı. Birde okumayı sevmiyorsanız yada araştırma gibi bir alışkanlığınız da yoksa aşağıda açıkladığım konuları okuyarak bu sıkıntılardan kurtulabilir rahat rahat tarayıcınızı kullanabilirsiniz. Merak etmeyin çok uzun ve uğraş gerektiren anlatım değil bunlar.
Bu işlemleri yaptığınızda kendinizi çok daha mutlu hissedecek hatta arkadaşlarınızı arayarak sizde onlara yardım edeceksiniz.Bu bence çok büyük bir mutluluk.En azından ben böyle görüyorum.
Hadi bakalım dikkatlice bu basit adımlara bakalım ve bize ne gibi fayda sağlacak görelim.
Frefox yardıma girin firefox hakkında kısma tıklayın karşınıza gelecek görüntüde kaç sürümü olduğunu görebilirsiniz. Sürümünüz eski ise hemen yeni sürüme yükleyebilirsiniz.
Peki şu anda tarayıcınız Mozilla Firefox 9.0.1 en son sürümü bilgisayarınıza yüklümü ? Yada en son sürümü ne ?

Firefox yardıma girin firefox hakkında kısma tıklayın karşınıza gelecek görüntüde kaç sürümü olduğunu görebilirsiniz. Sürümünüz eski ise hemen yeni sürüme yükleyebilirsiniz.

Resim 1. Yardım- Firefox hakkında açıklama yeni sürümü anlamak için bakınız.
Bir önceki (28 No.) konumuzda Lightbox dan bahsetmiştik. Resme tıklayarak büyük izleyebilirsiniz.

Durun daha bitmedi. Yeni sürümüde kurdunuz ancak işimiz bitmedi.Hani resimleri videoları flaş görüntüleri görselleri tam olarak görebilecekmisiniz. Hayır. Bazılarını görebilirsiniz, ancak herhangi bir siteye girdiğinizde göremeyeceklerinizde olacak.
Şimdi yeni tarayıcımızı kurduk sıra geldi.Uzantılar ve eklentilerin görüntülerin güncel olup olmadığına.Günümüz koşullarında her sn. de bir teknoloji ilerlemekte ve birçok sürümler güncellenmekte.Bizde bu yeni teknolojiyi takip edebilme açısından devamlı arada bir bu uzantı ve uygulamaları takip etmek zorundayız.Bilgisayarımızın sağlığı ve sağlıklı tarayıcı kullanabilmek adına bu kontrolleri yapmalıyız.Yapmak zorundayız.Yapmazsak internette olmamızın bir anlamı kalmaz.

Sürümümüzü kontrol ettik, hatta yeniledik. Bundan sonraki işimiz, yukarıdaki resimde yardımın hemen üsttünde Eklentiler yazan kısma tıklıyoruz.

Resim 2. Yan uygulamalar eklentiler hakkında açıklama
Bir önceki (28 No.) konumuzda Lightbox dan bahsetmiştik. Resme tıklayarak büyük izleyebilirsiniz.Yan uygulamalara tıklıyoruz.Karşımıza çıkan bencede en üstte sarı renkle belirtiğim yere tıklıyoruz.İşte Tarayıcımızın kullandığı tüm eklentilerin olduğu kısım bu kısmda bizi bilgilendiriyor.Hangi uygulamayı güncellememiz gerektiği, hangi uygulamanın güncel olduğunu görebiliyoruz.Üstteki sarı yere tıkladıktan sonra güncel olmayan konuma güncelle diye tıklıyoruz.Bir sonraki resim ve anlatımla devam edelim. Diğer oklarla gösterdiklerim eklenti ekleyebilme, eklenen eklentiler ve görünüm değişimleri ile ilgili alanlar.Bunlarıda incelemekte fayda var.

Resim 3. Yan uygulamaların güncel kontrolleri hakkında açıklama
Bir önceki (28 No.) konumuzda Lightbox dan bahsetmiştik. Resme tıklayarak büyük izleyebilirsiniz.Yan Uygulamalarınızı DENETLEYİN

Üçüncü parti yan uygulamalarınızı güncel tutmanız Firefox'un güvenli ve sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.
  • 1. adım: Bir yan uygulamayı güncellemek için Güncelle'ye tıklayın.
  • 2. adım: Önerilen tüm güncellemeleri tamamlayın ve daha sonra tarayıcınızı yeniden başlatın.                 
Yukarıda okuduğunuz şekilde bir yazı ile karşılacaksınız.

Resim 4. Yan uygulamaları güncelleyin hakkında açıklama
Bir önceki (28 No.) konumuzda Lightbox dan bahsetmiştik. Resme tıklayarak büyük izleyebilirsiniz.Bu bölümde tüm anlatım ve yardım kısmı mevcut.Siz sadece güncelle yazan yere tıklıyorsunuz.Güncel olarak yazıyorsa ellemeyin.Diğer kısımda araştır yazan yer farklı tarayıcıların güncellemesi olduğundan onaları size önermez.Önermememside çok doğal Dünya yarış içerisinde kim en iyi hizmeti verirse en çok kazancak kişi odur.Bu kural kalite kuralı ile birlikte çalışır.En iyi hizmet, en iyi kalite, en iyi bilgi.Olmazsa olmazlardandır.
Anlayamadığınız bir kısmı olursa yardım isterseniz, aşağıda comment yazan yerden mesaj bırakmanız, yada yukarıda özel iletişim kurmanız yeterli olacaktır.

Comment yardım kullanmanızı tavsiye ederim.En azından birini sorduğu konuyu herkes görebilir ve 
faydalanabilir.
Yardımlaşmayı lütfen kişisel düşünmeyin.Global yardımlaşma her zaman iyidir.

  • Menüler kısmından Blog ile ilgili tüm yazılar Blog sitesi kurulumu adı altında toplanmıştır.İncelemek isteyebilirsiniz. Değerli yorum ve beğenilerinizi eksik etmeyin.
  • Teşekkür ederim.